Lenovo 40B00300US notebook dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
Lenovo 40B00300US. Connectivity technology: Wired, Host interface: Thunderbolt 4, USB Power Delivery up to: 230 W. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Product color: Black, Red, Data transfer rate: 40 Gbit/s, HD type: 8K Ultra HD. Power source type: AC, Power supply: 300 W, Output voltage: 20 V. Windows operating systems supported: Windows 10
Manufacturer: Lenovo
SKU: 6334006
Manufacturer part number: 40B00300US
Premium Thunderbolt™ 4 Docking Experience: ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity; Maximize Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K displays support, Upto 230W Power Delivery to Workstation, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40Gbps.; The ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
  • The ThinkPad Thunderbolt™ 4 Workstation Dock supports upto 230W PD
  • Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support
  • Silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 8.66"
Depth 3.15"
Height 1.18"
Weight 15.9 oz
VESA mounting Y
Warranty card Y
Cable lock slot Y
Cable lock slot type Kensington
HD type 8K Ultra HD
Combo headphone/mic port Y
HDMI version 2.1
DisplayPorts quantity 2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 1
DisplayPort version 1.4
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity 4
USB Power Delivery Y
USB Power Delivery up to 230 W
Thunderbolt 4 ports quantity 1
Design
Certification cULus, FCC, ICES, NOM
Technical details
Product color Black, Red
Features
Data transfer rate 40 Gbit/s
LED indicators Y
Output voltage 20 V
Maximum refresh rate 30 Hz
Output current 15 A
Built-in speaker(s) N
Packaging data
Package width 10.6"
Package depth 7.68"
Package height 3.35"
Package weight 4.19 lbs
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Manual Y
Cables included AC
AC adapter included Y
Performance
Ethernet LAN Y
Card reader integrated N
Maximum digital resolution 7680 x 4320 pixels
Other features
Number of displays supported 4
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Connectivity technology Wired
HDMI ports quantity 1
DC-in jack Y
Host interface Thunderbolt 4
Microphone in N
Power
Power source type AC
Power supply 300 W
Power consumption (max) 230 W
Network
Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
System requirements
Windows operating systems supported Windows 10
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 8.66"
Depth 3.15"
Height 1.18"
Weight 15.9 oz
VESA mounting Y
Warranty card Y
Cable lock slot Y
HD type 8K Ultra HD
Combo headphone/mic port Y
HDMI version 2.1
DisplayPorts quantity 2
DisplayPort version 1.4
USB Power Delivery Y
USB Power Delivery up to 230 W
Thunderbolt 4 ports quantity 1
Design
Technical details
Product color Black, Red
Features
Data transfer rate 40 Gbit/s
LED indicators Y
Output voltage 20 V
Maximum refresh rate 30 Hz
Output current 15 A
Built-in speaker(s) N
Packaging data
Package width 10.6"
Package depth 7.68"
Package height 3.35"
Package weight 4.19 lbs
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Manual Y
Cables included AC
AC adapter included Y
Performance
Ethernet LAN Y
Card reader integrated N
Other features
Number of displays supported 4
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Connectivity technology Wired
HDMI ports quantity 1
DC-in jack Y
Host interface Thunderbolt 4
Microphone in N
Power
Power source type AC
Power supply 300 W
Power consumption (max) 230 W
Network
Operational conditions