| Country of Origin | Thailand |
| Width | 17.2" |
| Depth | 15.6" |
| Height | 12.5" |
| Power Source | AC Supply |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4U555A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | OfficeJet Pro 9130b All-in-One Printer is paired with HP's best technology to accommodate offices and hybrid workers to print, copy, scan and fax from the same device. Easily deploy, integrate and set up your fleet of printers across multiple locations. It prints black/white documents as fast as 25 ppm and 19 ppm for color documents. Printer features automatic duplex printing, two-sided auto document feeder and 1200 x 1200 render dpi resolutions for black/white documents. Scan documents as fast as 18 ipm in black/white and color. Print from your smartphone using mobile printing apps such as Apple AirPrint and Mopria. Stay connected with reliable, dual-band, self-healing Wi-Fi that automatically reconnects. Connect using Ethernet, Hi-Speed USB 2.0 or Wi-Fi. Auto on/off technology helps save energy. 4.3" touch-screen controls allow easy navigation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 26 lb |
| Product Model | 9130b |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | A4 |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 500 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 39 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Operating System Supported | <p>Windows 11; Windows 10; Windows Server; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; Linux; Chrome OS</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 39 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Display Screen Type | CGD |
| First Print Speed | 12 Second |
| Copy Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 19 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Standard Output Media Capacity | 100 sheets |
| Product name | OfficeJet Pro 9130b All-in-One Printer (4U555A) |
| Product line | Officejet Pro |
| Duty cycle | 30000 |
| Recommended monthly print volume | 2000 |
| Scanner type | Flatbed |
| Media handling | 250-sheet input tray |
| Media type | Plain Paper |
| Language Emulation | PCL 5 |
| Image formats supported | BMP |
| Scan to | E-mail |
| Maximum operating humidity | 80% |
| Form factor | Desktop |
| Product color | Cement |
| Product type | Inkjet Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Input voltage | 120 V AC |
| Maximum operating temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum operating temperature | 41°F (5°C) |