StarTech.com NLWH-12F-CAT6A-PATCH networking cable White 141.7" (3.6 m) S/FTP (S-STP)
StarTech.com NLWH-12F-CAT6A-PATCH. Cable length: 141.7" (3.6 m), Cable standard: Cat6a, Cable shielding: S/FTP (S-STP), Connector 1: RJ-45, Connector 2: RJ-45, Connector contacts plating: Gold, Data transfer rate: 10000 Mbit/s
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 6818262
Manufacturer part number: NLWH-12F-CAT6A-PATCH
UPC: 0065030896870
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight Aqua color
Power over Ethernet (PoE) type supported PoE++ (4PPoE)
Cable Length 141.7"
Master (outer) case length 15"
Master (outer) case width 16.9"
Master (outer) case height 11.4"
Molded cable boot Y
Frequency 500 MHz
Design
Certification ETL
Technical details
Product color White
Sustainability certificates CE, RoHS
Sustainability compliance Y
Features
Data transfer rate 24
Connector 2 24
Plug and Play Stranded
AWG wire size 27
Cable shielding S/FTP (S-STP)
Cable shape Round
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 RJ-45
Connector contacts plating Gold
Jacket material Low smoke zero halogen (LSZH)
Conductor material Copper
Conductor type Stranded
Cable standard Cat6a
Connector 1 form factor Straight
Connector 2 form factor Straight
Snagless cable boot Y
Packaging data
Package weight 11.4"
Package width 8.27"
Package depth 7.48"
Package height 0.787"
Logistics data
Quantity per master (outer) case 1
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Networking standards 10/100/1000Base-T(X)
Cabling technology 10GBase-T
Power
Total Power over Ethernet (PoE) budget 12 W
Network
Ethernet interface type Copper
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) Y
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight Aqua color
Cable Length 141.7"
Master (outer) case length 15"
Molded cable boot Y
Frequency 500 MHz
Design
Certification ETL
Technical details
Product color White
Sustainability compliance Y
Features
Data transfer rate 24
Connector 2 24
Plug and Play Stranded
AWG wire size 27
Cable shielding S/FTP (S-STP)
Cable shape Round
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 RJ-45
Conductor material Copper
Conductor type Stranded
Cable standard Cat6a
Snagless cable boot Y
Packaging data
Package weight 11.4"
Package width 8.27"
Package depth 7.48"
Package height 0.787"
Logistics data
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Cabling technology 10GBase-T
Power