StarTech.com NLAQ-12F-CAT6A-PATCH networking cable Aqua color 145.7" (3.7 m) S/FTP (S-STP)
StarTech.com NLAQ-12F-CAT6A-PATCH. Cable length: 145.7" (3.7 m), Cable standard: Cat6a, Cable shielding: S/FTP (S-STP), Connector 1: RJ-45, Connector 2: RJ-45, Connector contacts plating: Gold, Data transfer rate: 10000 Mbit/s
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 6818214
Manufacturer part number: NLAQ-12F-CAT6A-PATCH
UPC: 0065030896269
Products specifications
Attribute name Attribute value
Power over Ethernet (PoE) type supported PoE++ (4PPoE)
Cable Length 145.7"
Master (outer) case length 15"
Master (outer) case width 16.9"
Master (outer) case height 11.4"
Molded cable boot Y
Frequency 500 MHz
Weight 4.58 oz
Design
Certification ETL
Technical details
Product color Aqua color
Sustainability certificates RoHS, CE
Sustainability compliance Y
Features
Data transfer rate 10000 Mbit/s
AWG wire size 27
Cable shielding S/FTP (S-STP)
Cable shape Round
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 RJ-45
Connector 2 RJ-45
Plug and Play Y
Connector contacts plating Gold
Jacket material Low smoke zero halogen (LSZH)
Conductor material Copper
Conductor type Stranded
Cable standard Cat6a
Connector 1 form factor Straight
Connector 2 form factor Straight
Snagless cable boot Y
Packaging data
Package width 8.27"
Package depth 7.48"
Package height 0.787"
Package weight 4.89 oz
Logistics data
Quantity per master (outer) case 60 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Networking standards 10/100/1000Base-T(X)
Cabling technology 10GBase-T
Power
Total Power over Ethernet (PoE) budget 12 W
Network
Ethernet interface type Cat6a
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) Y
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 145.7"
Master (outer) case length 15"
Molded cable boot Y
Frequency 500 MHz
Weight 4.58 oz
Design
Certification ETL
Technical details
Product color Aqua color
Sustainability compliance Y
Features
AWG wire size 27
Cable shielding S/FTP (S-STP)
Cable shape Round
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 RJ-45
Connector 2 RJ-45
Plug and Play Y
Conductor material Copper
Conductor type Stranded
Cable standard Cat6a
Snagless cable boot Y
Packaging data
Package width 8.27"
Package depth 7.48"
Package height 0.787"
Package weight 4.89 oz
Logistics data
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Cabling technology 10GBase-T
Power