StarTech.com HX-15F-POWER-CORD power cable Black 177.2" (4.5 m) NEMA 5-15R NEMA 5-15P
StarTech.com HX-15F-POWER-CORD. Cable length: 177.2" (4.5 m), Connector 1: NEMA 5-15R, Connector 2: NEMA 5-15P, Cable type: SJT. Input voltage: 125 V
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 6695047
Manufacturer part number: HX-15F-POWER-CORD
UPC: 0065030894432
15ft (4.5m) Heavy Duty Extension Cord, 5-15P to 5-15R, 14AWGThe HX-15F-POWER-CORD is a NEMA 5-15P to NEMA 5-15R power extension cable which features heavy gauge wire (14 AWG) that is suitable for handling 125V at 15A, making it a reliable solution for connecting larger servers to PDUs (Power Distribution Units).This 15ft power extension cable extends your existing power connection, enabling the use of a PC or powered device.HX-15F-POWER-CORD is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.The StarTech.com Advantage
  • HEAVY DUTY EXTENSION CABLE: This 15ft (4.5m) 14AWG universal power cord with NEMA 5-15P and NEMA 5-15R connectors is suitable for workstations/home offices / Indoor use only / Rated to carry 125V at 15A
  • SPECS: 15ft (4.5m) AC Power Cord / NEMA 5-15P to NEMA 5-15R / 14AWG / 125V 15A (Max) / Jacket Type: SJT / Jacket Material: PVC / Color: Black / Temperature Range: 14 to 95°F (-10 to 35°C) / Cable Outer Diameter: 0.36in (9.25mm)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Diameter 0.364"
Cable Type SJT
Cable Length 177.2"
Master (outer) case length 12.6"
Master (outer) case width 19.7"
Master (outer) case height 10.6"
Number of conductors 3
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Sustainability compliance Y
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA 5-15R
Connector 2 NEMA 5-15P
Connector contacts plating Nickel
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Conductor material Copper
AWG wire size 14
Connector 1 form factor Straight
Connector 2 form factor Straight
Packaging data
Package width 11.6"
Package depth 5.31"
Package height 1.97"
Package weight 24.7 oz
Logistics data
Quantity per master (outer) case 30 pc(s)
Power
Maximum current 15 A
Input voltage 125 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -10 - 35 °C
Storage temperature (T-T) -15 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Diameter 0.364"
Cable Type SJT
Cable Length 177.2"
Number of conductors 3
Technical details
Product color Black
Sustainability compliance Y
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Female
Connector 1 NEMA 5-15R
Connector 2 NEMA 5-15P
Conductor material Copper
AWG wire size 14
Packaging data
Package width 11.6"
Package depth 5.31"
Package height 1.97"
Package weight 24.7 oz
Logistics data
Power
Maximum current 15 A
Input voltage 125 V
Operational conditions