Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5325710
Manufacturer part number: DKT30CSDHPD3
UPC: 0065030880022
Portable Docking Station | Mac & Windows® | 4K | GbE | Thunderbolt™ 3 Compatible
Enhance Productivity
Connect Your Devices
Built-In SD Card Reader
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB PD 3.0 (up to 60W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access.
The DKT30CSDHPD3 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • USB-C MULTIPORT ADAPTER: Portable USB C travel docking station with 4K 30Hz HDMI video output; aluminum space gray design complements Macbook Air, MacBook Pro, Dell XPS, HP EliteBook laptops
  • 60W PD 3.0 PASS THROUGH: Use a USB-C power adapter to charge laptop (up to 48W) & power the dock (12W); Prevents USB device drop out when the power is added/removed on PD 3.0 laptops like MacBook Pro
Enhance Productivity
Connect Your Devices
Built-In SD Card Reader
Reliable Network Connectivity
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 4
Width 1.77"
Depth 10.6"
Master (outer) case length 18.6"
Master (outer) case width 17.3"
Master (outer) case height 13"
Height 0.591"
Weight 3 oz
Compatible memory cards MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SDHC, SDXC
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 1
Headphone outputs 0
Harmonized System (HS) code 84733020
UASP support Yes
Compliance certificates RoHS
Design
Certification CE, FCC
Technical details
Product color Black, Gray
Sustainability certificates RoHS
Features
Data transfer rate 5 Gbit/s
Maximum refresh rate 60 Hz
Chipset VIA/VLI - VL102, VIA/VLI - VL817, Genesys Logic - GL823K, Parade - PS176, Realtek - RTL8153
Full duplex Yes
Packaging data
Package depth 6.85"
Package weight 5.54 oz
Package width 5.63"
Package height 1.18"
Logistics data
Quantity per master (outer) case 10 Gbit/s
Performance
Maximum digital resolution 4096 x 2160 pixels
Networking standards IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Auto MDI/MDI-X Yes
Ethernet LAN Yes
Card reader integrated Yes
Other features
Quick start guide Yes
Mac compatibility Yes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Connectivity technology Wired
HDMI ports quantity 1
Host interface USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2
USB 2.0 ports quantity 0
Microphone in No
Power
Power source type USB
Network
Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s
10G support No
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 45 °C
Storage temperature (T-T) -10 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
System requirements
Other operating systems supported ChromeOS
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 4
Width 1.77"
Depth 10.6"
Master (outer) case height 13"
Height 0.591"
Weight 3 oz
Headphone outputs 0
UASP support Yes
Compliance certificates RoHS
Design
Certification CE, FCC
Technical details
Product color Black, Gray
Features
Data transfer rate 5 Gbit/s
Maximum refresh rate 60 Hz
Full duplex Yes
Packaging data
Package depth 6.85"
Package weight 5.54 oz
Package width 5.63"
Package height 1.18"
Logistics data
Performance
Auto MDI/MDI-X Yes
Ethernet LAN Yes
Card reader integrated Yes
Other features
Quick start guide Yes
Mac compatibility Yes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Connectivity technology Wired
HDMI ports quantity 1
USB 2.0 ports quantity 0
Microphone in No
Power
Power source type USB
Network
10G support No
Operational conditions