StarTech.com DKT30CHVSCPD laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5299155
Manufacturer part number: DKT30CHVSCPD
UPC: 0065030879170
Connect to an external monitor
• 4K HDMI (3840 x 2160p @ 30Hz) or VGA (1920 x 1200 @ 60Hz)
Charge your laptop and peripherals
With support for USB Power Delivery 3.0 (up to 85W), the USB-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals at the same time. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when switching power sources (bus power and USB-C power adapter).
Connect USB devices
Connect your USB devices using the three USB 3.0 (Type-A) ports. Each USB port is a fast-charge and sync port, to ensure your tablet and smartphone are charged and ready. Each port offers 7.5W of charging power, with a combined total of 10W with all three ports in use.
SD/microSD card access
Access the SD and microSD slots at the same time, and easily move data from one card to the other.
Easy portability
For mobile use, the USB-C adapter is bus-powered and lightweight, with a wraparound USB-C cable.
DKT30CHVSCPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • 8-IN-1 USB-C PORTABLE MINI DOCK: Eliminates the hassle of carrying multiple adapters w/ 4K 30Hz HDMI or 1080p VGA video, 3x 5Gbps USB-A, SD slot, microSD slot, 1x Gigabit Ethernet, 1x headset/mic jack_x000D_
  • POWER FLEXIBILITY: Travel dock is USB bus powered and supports up to 100W Power Delivery 3.0 Passthrough; 15W reserved for dock and up to 85W for laptop charging using your USB-C power adapter_x000D_
  • FAST CHARGE PORTS: Portable docking station w/3x USB 3.0 Type-A ports support BC 1.2 1.5A fast-charge to charge tablets or smartphones on any one of the ports, w/USB-C power adapter & laptop connected_x000D_
  • _x000D_
Connect to an external monitor
Connect USB devices
SD/microSD card access
Easy portability
The StarTech.com Advantage
  • _x000D_
Products specifications
Attribute name Attribute value
Compatible memory cards 1
Master (outer) case length 84717070
Depth 4.8"
Weight 4.55 oz
Cable Length 4.65"
Master (outer) case height 12.2"
Width 2.76"
Height 0.551"
Housing Material Plastic
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 1
Master (outer) case width 13"