StarTech.com DKT30CHD laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4892008
Manufacturer part number: DKT30CHD
UPC: 0065030868266
Portable Docking Station | Windows® & Mac | 4K | GbE | TAA Compliant
The USB Type-C adapter is compatible with Thunderbolt 3 ports.
Add a 4K UHD Monitor
With HDMI output, this USB-C multiport adapter makes it easy to expand your virtual workspace onto an external 4K HDMI monitor. The adapter supports resolutions up to 4096 x 2160p (24Hz) or 3840 x 2160p (30Hz), as well as audio.
Reliable Network Access
Connect Your USB Devices Easily
Bring Productivity with You Wherever You Go
The StarTech.com Advantage for Docking Stations
Get more done faster - More ports and more displays maximize end user connectivity and productivity
Quick installation - eliminate deployment headaches that waste time and frustrate end users
The DKT30CHD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • DOCKING STATION WITH ESSENTIAL PORTS: 4-in-1 USB C multiport adapter with 4K 30Hz HDMI video output, Gigabit Ethernet port, USB 3.0 Hub 5Gbps (1x USB-A and 1x USB-C ports); USB bus-powered_x000D_
  • EXTRA LONG CABLE: Mini dock has an attached 13 in (34cm) cable to provide extended reach to reduce connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite or laptops on riser stands_x000D_
  • _x000D_
Add a 4K UHD Monitor
Reliable Network Access
The StarTech.com Advantage
  • _x000D_
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length Gray
Master (outer) case length 84733080
Width 2.44"
Depth 2.56"
Weight 1.83 oz
Master (outer) case height 12.8"
Height 0.591"
Housing Material Plastic
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 1
Master (outer) case width 10"
Headphone outputs 0
Wake-on-LAN ready Yes
Harmonized System (HS) code 84733020
UASP support Yes
Compliance certificates RoHS
Design
Certification CE, FCC, TAA, REACH
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
Data transfer rate 5 Gbit/s
Chipset Genesys Logic - GL3523, Realtek - RTL8153, Parade - PS176
Full duplex Yes
Packaging data
Package width 5.71"
Package depth 8.27"
Package height 1.57"