Samsung F-IW016AP146 video wall display Transparent (mesh) LED Indoor
Samsung F-IW016AP146. Display technology: Transparent (mesh) LED, Pixel pitch: 0.0661 x 0.0661" (1.68 x 1.68 mm), Display brightness: 1000 cd/m². Placement supported: Indoor, Orientation: Landscape. Power consumption (max): 411 W, AC input voltage: 100 - 240 V
Manufacturer: Samsung
SKU: 6338518
Manufacturer part number: F-IW016AP146
This is huge. This is easy. Think of the impression a huge, sharp, colorful, attention-demanding video wall can make on your customers or guests. Now think of how easy Samsung makes it with an all-inclusive bundle. Everything you need to make a bold statement Our all-inclusive Premium LED Display Business Collection for The Wall is pre-configured for 146” and includes all the panels, hardware and spare parts you need to get up and running quickly and simply. Stunning video wall The F-IW016AP146 Premium LED Display Bundle features The Wall IW016A series in a 4 x 4 panel configuration to create a seamless 146” FHD wall with a 1.6mm pixel pitch and is suitable for an optimized viewing of 18 feet away. A next-generation display that redefines the meaning of visual experience With the all-inclusive Premium LED Display Bundle from Samsung, it’s never been easier to make a bold statement. Its flexible design allows multiple installation options for any location, enhanced by a pre-adjusted seam and cable-less docking connection. MICRO AI Processor-optimized visuals deliver vibrant, accurate colors.
Viewing angle, vertical USB Type-B
Pixel pitch 0.0661 x 0.0661"
Viewing angle, horizontal 160 °
Native refresh rate 3840 Hz
Placement supported Indoor
HD type Full HD
Display brightness 1000 cd/m²
Contrast ratio (typical) 8000:1
Ergonomics
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (max) 411 W
Display
Display diagonal 146"
Pixel pitch 0.0661 x 0.0661"
Native refresh rate 3840 Hz
Placement supported Indoor
HD type Full HD
Display brightness 1000 cd/m²
Ergonomics
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (max) 411 W
Display
Display diagonal 146"