Samsung F-IW012AP219 video wall display Transparent (mesh) LED Indoor
Samsung F-IW012AP219. Display technology: Transparent (mesh) LED, Pixel pitch: 0.0496 x 0.0496" (1.26 x 1.26 mm), Display brightness: 800 cd/m². Placement supported: Indoor, Orientation: Landscape. Power consumption (max): 383 W, AC input voltage: 100 - 240 V
Manufacturer: Samsung
SKU: 6338520
Manufacturer part number: F-IW012AP219
This is huge. This is easy. Think of the impression a huge, sharp, colorful, attention-demanding video wall can make on your customers or guests. Now think of how easy Samsung makes it with an all-inclusive bundle. Everything you need to make a bold statement Our all-inclusive Premium LED Display Business Collection for The Wall is pre-configured for 219” and includes all the panels, hardware and spare parts you need to get up and running quickly and simply. Stunning video wall The F-IW012AP219 Premium LED Display Bundle features The Wall IW012A series in a 6 x 6 panel configuration to create a seamless 219” 4k UHD wall with a 1.26mm pixel pitch and is suitable for an optimized viewing of 13.5’ feet away.
  • Vibrant, accurate colors with Black Seal Technology and Ultra Chroma Technology
  • Delivers AI-optimized visuals for up to 8K resolution with MICRO AI Processor
  • Enhanced installation with pre-adjusted seam and cable-less docking connection
  • Flexible design with multiple installation options for any location
Products specifications
Attribute name Attribute value
Display technology Transparent (mesh) LED
Viewing angle, vertical USB Type-B
Pixel pitch 97 %
Color temperature (min) 6500 K
Display brightness 800 cd/m²
Viewing angle, horizontal 160 °
Native refresh rate 3840 Hz
Placement supported Indoor
HD type 4K Ultra HD
Contrast ratio (typical) 8000:1
Orientation Landscape
Ergonomics
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (max) 383 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 80 %
Display
Display diagonal 219"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pixel pitch 97 %
Color temperature (min) 6500 K
Display brightness 800 cd/m²
Native refresh rate 3840 Hz
Placement supported Indoor
HD type 4K Ultra HD
Orientation Landscape
Ergonomics
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (max) 383 W
Operational conditions
Display
Display diagonal 219"