Panduit S100X225VAA printer label White Self-adhesive printer label
Panduit S100X225VAA. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Material: Vinyl. Sustainability certificates: RoHS. Label width: 1" (2.54 cm), Label height: 2.25" (5.72 cm). Labels per roll: 2500 pc(s)
Manufacturer: Panduit
SKU: 12729339
Manufacturer part number: S100X225VAA
The WrapID S100X225VAA Thermal Transfer Vinyl Self-Laminating Label includes a white print-on area and clear overlaminate to protect the legend for easy identification. It is sized specifically for wire and cable applications. Upgrade your cable coding system with improved organization and identification. The label is made of thin and conformable material. 1.0" x 2.25" (25.4 x 57.2 mm). For use with PLA-100 Label Applicator. Color White. 2500 per package.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Vinyl
Labels Per Roll 2500 pc(s)
Label Type Self-adhesive printer label
Label Width 1"
Label Height 2.25"
Technical details
Product color White
Sustainability certificates RoHS
Performance
Print technology Thermal transfer
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 66 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Vinyl
Labels Per Roll 2500 pc(s)
Label Width 1"
Label Height 2.25"
Technical details
Product color White
Performance
Operational conditions