| Country of Origin | China |
| Width | 22.9" |
| Depth | 18.4" |
| Height | 15.2" |
| Power Source | AC Supply |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 537P6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | OfficeJet Pro 9730e Wide Format All-in-One Printer paired with the easy-to-use print app is perfect for your growing business. Use the same versatile device to print, scan and copy. Print and scan up to A3 documents thanks to extra-performance features. Print true-to-screen with wide-format construction and P3 for a wider gamut. Printer features automatic duplex printing and on/off scheduling to save energy. Fast print speeds print black/white documents up to 22 ppm and color documents up to 18 ppm. Stay connected with reliable, dual-band, self-healing Wi-Fi that automatically reconnects. Connect using Ethernet, Hi-Speed USB or Wi-Fi. Print from your mobile phone with a compatible app such as Apple AirPrint or Mopria. Printer is Energy Star certified and EPEAT registered. 4.3" touch screen allows easy navigation. Replace ink cartridges with HP 936 Original Ink Cartridges. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - OfficeJet Pro 9730e WF AiO Printer
- HP 936 Setup Black Ink Cartridge
- HP 936 Setup Cyan Ink Cartridge
- HP 936 Setup Magenta Ink Cartridge
- HP 936 Setup Yellow Ink Cartridge
- Regulatory Flyer
- Ink Caution Flyer
- Power Cord
- Setup Poster
- Reference Guide
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 42.9 lb |
| Product Model | 9730e |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | Tabloid - 11" x 17" |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 500 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Operating System Supported | <p>Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; Linux; Chrome OS</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 34 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Display Screen Type | CGD |
| First Print Speed | 12 Second Monochrome |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 18 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Standard Output Media Capacity | 75 sheets |
| Product name | OfficeJet Pro 9730e WF AiO Printer Printer with Bonus 3 Months of Instant Ink with HP+ |
| Product line | Officejet Pro |
| Duty cycle | 30000 |
| Recommended monthly print volume | 250 to 1500 |
| Scanner type | Flatbed |
| Media handling | 2 x 250 sheets input tray |
| Media type | Plain Paper |
| Language Emulation | PCL 3 GUI |
| Image formats supported | JPG |
| Scan to | E-mail |
| Maximum operating humidity | 80% |
| Software included | <p>HP Printer Software</p> |
| Form factor | Desktop |
| Product type | Inkjet Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Input voltage | 120 V AC |
| Maximum operating temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum operating temperature | 41°F (5°C) |