| Country of Origin | Thailand |
| Width | 17.3" |
| Depth | 20.5" |
| Height | 7.7" |
| Power Source | AC Supply |
| Standard Memory | 512 MB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Borderless Printing | Yes |
| Screen Size | 2.70" |
| Touchscreen | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5A0S1A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | OfficeJet Pro 9110b Printer seamlessly integrates into any network to streamline work. Easily deploy, integrate and set up your fleet. Empower your business with a productivity powerhouse that's equipped with a 250-sheet input tray. Print speeds produce black/white documents as fast as 22 ppm and 18 ppm for colored documents. Black/white print quality prints in resolutions up to 1200 x 1200 rendered dpi and up to 4800 x 1200 optimized dpi for colored documents. Stay connected with dual-band, self-healing Wi-Fi that automatically reconnects. HP auto on/off technology helps save energy. Versatile connectivity options let you connect using Ethernet, Hi-Speed USB 2.0 or dual-band Wi-Fi. Print from your mobile device with Apple AirPrint and Mopria apps. 2.7" touch-screen control panel with CGD allows you to easily navigate options. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - OfficeJet Pro 9110b Printer
- HP 936 Setup Black Ink Cartridge
- HP 936 Setup Cyan Ink Cartridge
- HP 936 Setup Magenta Ink Cartridge
- HP 936 Setup Yellow Ink Cartridge
- Regulatory Flyer
- Ink Caution Flyer
- Power Cord
- Setup Poster
- Reference Guide
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 13.5 lb |
| Product Model | 9110b |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| USB | Yes |
| Media Size | 5" x 7" |
| Wireless LAN | Yes |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 32 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Operating System Supported | <b>Minimum system requirements for Windows</b> Microsoft® Windows® 11, 10: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Microsoft® Internet Explorer or Edge, macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; 2 GB HD, Internet required <br /> <b>Recommended system requirements for Windows</b> Microsoft® Windows® 11, 10: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Microsoft® Internet Explorer or Edge, macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; 2 GB HD, Internet required <br /> <b>Minimum System Requirements for Macintosh</b> macOS v11 Big Sur; macOS v12 Monterey; macOS v13 Ventura; 2 GB HD, Internet required <br /> <b>Recommended Macintosh system requirements</b> macOS v11 Big Sur, macOS v12 Monterey, macOS v13 Ventura, 2 GB HD, Internet required <br /> <b>Compatible Network Operating Systems</b> Windows 10; macOS 13 Ventura; macOS 12 Monterey; macOS 11 Big Sur; Linux; Windows Server; Windows 11; Chrome OS <br /> <b>Operating system (supported note)</b> Windows Server 2016 64-bit, Windows Server 2019 64-bit, Windows Server 2022 64-bit <br /> <p><br /></p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 32 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 18 |
| Minimum Operating Humidity | 25% |
| Standard Output Media Capacity | 60 Sheets |
| Product name | OfficeJet Pro 9110b Printer |
| Product line | Officejet Pro |
| Duty cycle | 25000 |
| Recommended monthly print volume | 1500 |
| Media type | Plain Paper |
| Maximum operating humidity | 75% |
| Form factor | Desktop |
| Product type | Inkjet Printer |
| Connectivity technology | Wireless |
| Input voltage | 120 V AC |
| Maximum operating temperature | 90.5°F (32.5°C) |
| Minimum operating temperature | 59°F (15°C) |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6 |