| Country of Origin | Thailand |
| Color Family | White |
| Width | 15.4" |
| Depth | 18.6" |
| Height | 10.5" |
| Power Source | AC Supply |
| Standard Memory | 256 MB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 2" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 499Q9F |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Color LaserJet Pro 3201dw Printer is designed for business work teams that need fast, high-quality, two-sided printing. Fast print speeds produce letter-size black/white and color documents as fast as 26 ppm in resolutions up to 600 x 600 dpi. High-capacity duty cycle can produce up to 40,000 pages every month. Automatic duplex printing saves you time. Input tray holds up to 250 sheets. Proactive, embedded security safeguards your business. Compact, energy-efficient printer features energy-saving, auto on/off technology to optimize energy use. Connect using built-in, dual-band Wi-Fi. Print directly from your mobile device with the HP Smart app, Apple AirPrint, Mopria and other apps. Printer is Energy Star certified and EPEAT Silver registered. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - Color LaserJet Pro 3201dw Printer
- Power cord
- Toner cartridge
- User Guide
- Flyers
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 30.4 lb |
| Product Model | 3201dw |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Operating System Supported | <p><b>Apple:</b></p><ul><li> macOS 12.0 Monterey</li><li> macOS 13.0 Ventura</li><li> macOS v14 Sonoma</li></ul><p><b>Microsoft:</b></p><ul><li> Windows 11</li><li> Windows 10</li></ul> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 26 |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| First Print Speed | < 10.8 Second Monochrome |
| Maximum Memory Supported | 256 MB |
| Maximum Print Resolution (dpi class) | 600 x 600 |
| Minimum Operating Humidity | 30% |
| Standard Output Media Capacity | 100 Sheets |
| Product name | Color LaserJet Pro 3201dw Printer |
| Product line | LaserJet Pro |
| Recommended monthly print volume | 150 to 2500 |
| Media type | Envelope |
| Maximum operating humidity | 70% |
| Software included | <p>HP Printer Software</p> |
| Product color | White |
| Product type | Laser Printer |
| Connectivity technology | Wireless |
| Input voltage | 230 V AC |
| Maximum operating temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum operating temperature | 56°F (13.3°C) |
| Supported network protocols | TCP/IPv4&v6 |