| Width | 61.1" |
| Depth | 37" |
| Height | 54.4" |
| Power Source | AC Supply |
| Scan Speed (Black) | 100 |
| Scan Speed (Color) | 100 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 10.10" |
| Touchscreen | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6QN38A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Powerfully productive. Extraordinarily efficient. Transform your workfows with advanced capabilities in a compact footprint. Customizable con?gurations from print speeds to color panels[10] help to meet the needs of busy workgroups. All while protecting your business against evolving security threats. Please note: foor-standing fnisher (632P1A) must be ordered together with the printer. Customizable and scalable solutions Get the functionality you need with unprecedented, fexible confgurations built to order. Optimize your device to meet your business needs and your budget. Everything you expect from an office printer Experience ultra-fast scanning speeds and ultimate productivity with HP Flow technology and up to 200 ipm[3] duplex scan technology Fast and seamless digitization Customize your print experience with cloudconnected HP Workpath apps. Access personalized content and integrate paper and digital workfows.[1] Always on guard with HP Wolf Security With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Package Contents | - Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zfw+ Printer (6QN38A)
- HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (~9,000 yield)
- HP Cyan, Magenta and Yellow Original LaserJet Toner Cartridges (~6,000 yield each) (toner cartridges installed)
- Documentation (Hardware Install Guide)
- Power Cord For 6800zfw+ and 6801zfw+
- Foor-Standing Fnisher (632P1A)
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 262 lb |
| Product Model | 6800zfw+ |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Blue Angel |
| Off-Mode Power Consumption | 100 mW |
| Standby Power Consumption | 1.10 W |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | 8.50" x 34" |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 1200 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 84 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Operating System Supported | <p>Linux</p><p>Citrix</p><p>SAP</p><p>Novell</p><p>UNIX</p><p><b>Microsoft:</b></p><ul><li>Windows 11</li><li>Windows 10</li><li>Windows Client OS</li><li>Windows Server</li></ul><p><b>Google:</b></p><ul><li>Chrome OS</li><li>Android</li></ul><p><b>Apple:</b></p><ul><li>iOS</li><li>Mobile OS</li><li>MacOS 10.15 Catalina</li><li>MacOS 11 Big Sur</li><li>MacOS 12 Monterey</li></ul> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 84 |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Display Screen Type | CGD |
| First Print Speed | 11.3 Second Monochrome (Sleep Mode) |
| Copy Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 55 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Standard Output Media Capacity | 3300 sheets |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Product name | Color LaserJet Enterprise Flow MFP 6800zfw+ Printer (6QN38A) |
| Product line | LaserJet Enterprise |
| Duty cycle | 100000 |
| Recommended monthly print volume | 2000 to 14000 |
| Scanner type | Flatbed |
| Media handling | 2 x 550-sheet input tray |
| Media type | Plain Paper |
| Product series | 6800 |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Image formats supported | TIFF |
| Scan to | E-mail |
| Maximum operating humidity | 80% |
| Modem speed | 33.60 kbit/s |
| Speed dialing | Yes |
| Form factor | Floor Standing |
| Product type | Laser Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Input voltage | 120 V AC |
| Number of users | 30 |
| Maximum operating temperature | 91°F (32.8°C) |
| Minimum operating temperature | 50°F (10°C) |
| Supported network protocols | IPSec |