| Country of Origin | Thailand |
| Width | 16.9" |
| Depth | 13.1" |
| Height | 7.9" |
| Power Source | AC Supply |
| Duplex Printing | Manual |
| Bluetooth | Yes |
| PictBridge | No |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 588S6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Effortlessly print, scan and copy with this compact, wireless, DeskJet 4255e All-in-One Printer. Easily scan and copy multiple pages with the 35-page automatic document feeder. Print black/white documents as fast as 8.5 ppm and color documents up to 5.5 ppm color in resolutions up to 1200 x 1200 dpi. Scan as fast as 2.5 ipm. Printer supports various media types such as letter/legal-size, 4" x 6" , 5" x 7" , 8" x 10" and No. 10 envelopes. Input tray holds up to 60 sheets. Print from your mobile device with Apple AirPrint, Chrome OS and HP app. Connect with Wi-Fi or Hi-Speed USB 2.0 for flexible connectivity. Stay connected with reliable Wi-Fi that automatically reconnects if the connection is lost. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - DeskJet 4255e All-in-One Printer
- HP 67 Setup Black Cartridge
- HP 67 Setup Tri-Color Cartridge
- Regulatory flyer
- Setup guide
- Reference guide
- Power cord
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 10.6 lb |
| Product Model | 4255e |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Energy Star | Yes |
| USB | Yes |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | 8.46" x 13.98" |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 60 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Operating System Supported | <p>Windows 11</p><p>Windows 10</p><p>macOS 10.14 Mojave</p><p>macOS 10.15 Catalina</p><p>macOS 11 Big Sur</p><p>macOS 12 Monterey</p><p>macOS 13 Ventura</p><ul><li> Chrome OS</li></ul> |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 16 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Display Screen Type | LCD |
| First Print Speed | 15 Second Monochrome |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 8.5 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 300 x 300 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 5.5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| Standard Output Media Capacity | 25 sheets |
| Product name | DeskJet 4255e All-in-One Printer |
| Product line | Deskjet |
| Duty cycle | 1000 |
| Recommended monthly print volume | 100 to 300 |
| Scanner type | Flatbed/ADF |
| Media handling | 1 x 60-sheet input tray |
| Media type | Plain Paper |
| Language Emulation | PCL 3 GUI |
| Image formats supported | JPEG |
| Maximum operating humidity | 80% |
| Software included | <ul><li> HP Printer Software, available online</li></ul> |
| Form factor | Desktop |
| Product color | White |
| Product type | Inkjet Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wireless |
| Input voltage | 120 V AC |
| Number of users | 3 |
| Maximum operating temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum operating temperature | 41°F (5°C) |