Centon CMP667SO2048.01 memory module 2 GB 1 x 2 GB DDR2 667 MHz
Centon CMP667SO2048.01. Component for: Laptop, Internal memory: 2 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 667 MHz, Memory form factor: 200-pin SO-DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2301965
Manufacturer part number: CMP667SO2048.01
DDR2 SODIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. They are designed for Laptop computers and have 200 pins available in multiple capacities.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Internal memory 2 GB
Internal memory type DDR2
Design
Certification RoHS
Features
Memory clock speed 667 MHz
Memory form factor 200-pin SO-DIMM
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size) 1 x 2 GB
Memory type PC2-5300
Component for Laptop
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Internal memory 2 GB
Internal memory type DDR2
Design
Certification RoHS
Features
Memory clock speed 667 MHz
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory type PC2-5300
Component for Laptop
Operational conditions