| Width | 15.4" |
| Depth | 13.5" |
| Height | 7.2" |
| Power Source | AC Supply |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 1.80" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Brand Name | Brother |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCJ1360DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Marketing Information | Looking for reliable printing with robust efficiency-boosting features? The Brother Work Smart 1360 Wireless Color Inkjet All-in-One Printer delivers. With versatile tools like automatic duplex (2-sided) printing, a 20-page single-sided automatic document feeder?, and wireless? and Cloud connectivity? options available on the 1.8" color display, this multifunction printer makes getting your work done simple. Perfect for printing anything you need, from to-do lists to business reports, this color inkjet printer outputs vibrant colors and bold, rich blacks at fast print speeds, and Page Gauge? monitors your ink usage so you know when you're running low. When paired with the Brother Mobile Connect app?, setup is quick and easy - plus, you can print from virtually anywhere on your mobile device Print Confidently with Brother Genuine LC501 Ink in your Work Smart 1360 for reliable, consistent prints -the only brand we recommend for your Brother printer. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - Work Smart MFC-J1360DW Inkjet Multifunction Printer
- Starter Black Ink Cartridge (200 pages)
- Starter Cyan, Magenta, Yellow Ink Cartridges (200 pages)
- AC Power Cord
- Product Safety Guide
- Reference Guide
- Warranty Card
- Quick Setup Guide
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 16.8 lb |
| Product Model | MFC-J1360DW |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Star | Yes |
| USB | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 2400 |
| Media Size | Legal - 8.50" x 14" |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 16 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 6000 |
| Operating System Supported | <p>Microsoft Windows</p><p>Apple Mac</p><p>Linux</p><p>Google Chrome OS</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 9 |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Display Screen Type | LCD |
| First Print Speed | < 10 Second Color |
| Copy Color | Color |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/n |
| Standard Output Media Capacity | 50 sheets |
| Product name | Work Smart MFC-J1360DW Inkjet Multifunction Printer |
| Product line | Work Smart |
| Duty cycle | 2000 |
| Recommended monthly print volume | 50 to 1000 |
| Scanner type | ADF |
| Media handling | 1 x ADF - 20 sheets |
| Media type | Plain Paper |
| Image formats supported | PDF |
| Scan to | E-mail |
| Product color | Black |
| Product type | Inkjet Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Maximum operating temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum operating temperature | 50°F (10°C) |
| Supported network protocols | APIPA (Auto IP) |