| Width | 15.4" |
| Depth | 13.5" |
| Height | 7.2" |
| Power Source | AC Supply |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 1.80" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Brand Name | Brother |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCT780DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Marketing Information | With long-lasting durability, productivity-boosting features, and a value-driven refillable ink tank, the Brother INKvestment Tank 780 Wireless Color Inkjet All-in-One Printer with Duplex Printing is a no-brainer for your home office or small office. An incredible three years of ink is included in the box?, for worry-free printing without the need for frequent ink refills, plus a 3-year limited warranty? for peace of mind. An innovative refillable ink tank provides an easy and practical solution for ink replenishment, with fast refill speeds and spill-free ink bottles that are keyed to help avoid inserting them into the incorrect color slot. Plus, enjoy feature-rich functionality with an easy-to-load 150-sheet paper tray?, 1-sheet manual feed slot?, single-sided automatic document feeder (ADF), automatic duplex (2-sided) printing, wireless connectivity?, and the ability to print from virtually anywhere? with the Brother Mobile Connect app?. Produce beautiful prints in vibrant color and bold blacks at fast print speeds with Brother Genuine BTD180 Ink bottles - the only brand we recommend for your Brother printer. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - MFC-T780DW Inkjet Multifunction Printer
- 2 x Starter Black Ink Bottles (2 bottles combined yield approx. 14,625 pages), Starter Cyan, Magenta,Yellow Ink Bottles (approx. 4,400 pages)
- AC Power Cord
- Product Safety Guide
- Reference Guide
- Warranty Card
- Quick Setup Guide
|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 17.2 lb |
| Product Model | MFC-T780DW |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Off-Mode Power Consumption | 100 mW |
| Energy Star | Yes |
| USB | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 2400 x 1200 |
| Media Size | Letter |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 151 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 16 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Color |
| Operating System Supported | <p>Microsoft Windows</p><p>Apple Mac</p><p>Linux</p><p>Google Chrome OS</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 15.5 |
| Display Screen Type | LCD |
| Copy Color | Color |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Standard Output Media Capacity | 50 sheets |
| Product name | MFC-T780DW Inkjet Multifunction Printer |
| Duty cycle | 2500 |
| Recommended monthly print volume | 50 to 1000 |
| Scanner type | Flatbed |
| Media handling | 1 x Output Paper Capacity - 50 sheets |
| Image formats supported | PDF |
| Scan to | PC |
| SuperTank | Yes |
| SuperTank System | INKvestment Tank |
| Product type | Inkjet Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Supported network protocols | SSL/TLS |