| Country of Origin | Vietnam |
| Width | 16.4" |
| Depth | 18.1" |
| Height | 17.6" |
| Power Source | AC Supply |
| Scan Speed (Black) | 56 |
| Scan Speed (Color) | 40 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 3.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Brand Name | Brother |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCL5710DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Marketing Information | MFC-L5710DW Business Monochrome Laser All-in-One Printer is a great addition for busy offices and small workgroups that need cost-efficient printing, versatile paper handling, advanced security features and reliable output. It helps increase productivity with fast print and copy speeds up to 48 ppm. Use the Brother Genuine TN920XXL Super High-Yield Replacement Toner Cartridge (not included) to deliver cost-efficient printing. Scan to popular destinations directly from the 3.5" touch screen. Triple-layer security helps limit document and device access and protects against network intrusions. 250-sheet input tray adjusts for letter/legal-size paper. Expand total paper capacity up to 1,390 sheets using optional trays (not included). Flexible connectivity options include built-in Gigabit Ethernet and dual-band wireless networking. Print from and scan to mobile devices with the Brother Mobile Connect app. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 36.2 lb |
| Product Model | MFC-L5710DW |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Media Size | Custom Size |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Operating System Supported | <p>Windows 10, Windows 11, Server 2012, Server 2012 R2, Server 2016, Server 2019, Server 2022, macOS 14.x, 13.x, 12.x, 11.x, Linux</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| First Print Speed | < 6.7 Second |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Product name | MFC-L5710DW Mono Laser A4 Multi-Function Printer |
| Duty cycle | 5000 |
| Recommended monthly print volume | 3000 |
| Scanner type | Dual CIS |
| Media handling | 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity |
| Media type | Letterhead |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Image formats supported | JPEG |
| Scan to | USB |
| Maximum operating humidity | 80% |
| Modem speed | 33.60 kbit/s |
| Speed dialing | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Product type | Laser Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Input voltage | 230 V AC |
| Maximum operating temperature | 90.5°F (32.5°C) |
| Minimum operating temperature | 50°F (10°C) |
| Supported network protocols | LPD |