| Country of Origin | Vietnam |
| Width | 16.1" |
| Depth | 16.6" |
| Height | 12.5" |
| Power Source | AC Supply |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 3.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Brand Name | Brother |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCL2900DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Marketing Information | Exceptionally efficient, MFC-L2900DW Wireless Compact Monochrome All-in-One Laser Printer is a cost-efficient solution for high-volume printing, copying, scanning and faxing. Quick, reliable design consistently produces crisp, clear documents at speeds up to 36 ppm. Expedite multipage copy, scan and fax jobs to save time with features including automatic duplex printing, 250-sheet input tray, 50-page auto document feeder and single-pass duplex scanning. Large, integrated, 3.5" touch screen ensures effortless navigation and enables print-from and scan-to Cloud-based apps. Versatile connectivity options include dual-band wireless, Ethernet and USB 2.0. Print from virtually anywhere with the Brother Mobile Connect app. Enhanced, highly efficient fuser design reduces electricity consumption by 22 percent compared to its predecessor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - MFC-L2900DW Laser Multifunction Printer
- Starter Black Toner Cartridge (700 pages)
- DR830 Drum Unit (15,000 pages)
- AC Power Cord
- Telephone Line Cord
- Product Safety Guide
- Reference Guide
- Warranty Card
- Quick Setup Guide
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 25.9 lb |
| Product Model | MFC-L2900DW |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | A4 |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 36 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 |
| Processor Speed | 600 MHz |
| Operating System Supported | <p>Windows, Mac®, Linux, and Chrome OS</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Display Screen Type | LCD |
| First Print Speed | 6.9 Second Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Noise Levels | 49 dB |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Standard Output Media Capacity | 120 sheets |
| Product name | MFC-L2900DW Laser Multifunction Printer |
| Duty cycle | 35000 |
| Recommended monthly print volume | 2500 |
| Scanner type | Flatbed |
| Media handling | 1 x 50 Sheet Automatic Document Feeder (ADF) |
| Media type | Plain Paper |
| Language Emulation | PCL 6 |
| Image formats supported | TIFF |
| Scan to | E-mail |
| Maximum operating humidity | 80% |
| Modem speed | 33.60 kbit/s |
| Duplex faxing | Yes |
| Product type | Laser Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Input voltage | 120 V AC |
| Maximum operating temperature | 90°F (32.2°C) |
| Minimum operating temperature | 50°F (10°C) |
| Supported network protocols | ARP |