| Country of Origin | Vietnam |
| Width | 16.1" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 12.5" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Screen Size | 2.70" |
| Touchscreen | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Brand Name | Brother |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCL2820DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Marketing Information | MFC-L2820DW Wireless Compact Monochrome All-in-One Laser Printer prints, copies, scans and faxes for optimal convenience. It prints as fast as 34 ppm in resolutions up to 1200 x 1200 dpi. Scan black/white documents as fast as 23.6 ppm and color documents as fast as 7.9 ppm. Advanced features include duplex printing, 250-sheet input tray and 50-page auto document feeder. Print from your mobile device using AirPrint, Mopria and Brother Mobile Connect apps. 2.7" touch screen lets you print from and scan to cloud-based apps. Flexible connectivity options include wireless, Ethernet and Hi-Speed USB 2.0. Security features, such as Secure Function Lock, Enterprise Security, IP filter, setting lock and more, safeguard sensitive data. Printer is compatible with Brother TN830 toner cartridges. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | - MFC-L2820DW Business-Ready Monochrome Multifunction Laser Printer with Print, Copy and Scan, Mobile Printing, 700 Prints In-box and Available Toner Subscription
- Starter Black Toner Cartridge (700 pages)
- DR830 Drum Unit (15,000 pages)
- AC Power Cord, Telephone Line Cord
- Product Safety Guide
- Reference Guide
- Warranty Card
- Quick Setup Guide
|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 25.5 lb |
| Product Model | MFC-L2820DW |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| USB | Yes |
| Scan Color | Monochrome |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Media Size | 4.57" x 14" |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Processor Speed | 600 MHz |
| Operating System Supported | <p>Linux,Mac OS X 11,Windows Server 2012,Mac OS X 14.x,Windows Server 2012 R2,Mac OS X 12.x,Windows 10,Mac OS X 13.x,Windows 11,Windows Server 2016,Windows Server 2019,Windows Server 2022,iOS</p> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 7.9 |
| Display Screen Type | LCD |
| First Print Speed | < 8.5 Second |
| Copy Color | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Standard Output Media Capacity | 100 sheets |
| Post-consumer Recycled Content | 0% |
| Product name | MFC-L2820DW Business-Ready Monochrome Multifunction Laser Printer with Print, Copy and Scan, Mobile Printing, 700 Prints In-box and Available Toner Subscription |
| Duty cycle | 35000 |
| Recommended monthly print volume | 2500 |
| Media handling | 1 x 250 Sheet Tray |
| Media type | Plain Paper |
| Scan to | Cloud |
| Modem speed | 33.60 kbit/s |
| Form factor | Desktop |
| Product color | Gray |
| Product type | Laser Multifunction Printer |
| Connectivity technology | Wireless |
| Supported network protocols | IPSec |