Brother BMSLT402 printer label White Self-adhesive printer label
Brother BMSLT402. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label width: 4.02" (10.2 cm), Size (imperial): 4", Maximum roll diameter: 5" (12.7 cm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Brother
SKU: 6439079
Manufacturer part number: BMSLT402
UPC: 0700908008336
Continuous vinyl white labeling that lasts for 5+ years, indoors or outdoors, in normal facility conditions. Ideal for pipe markers and generals safety labeling. 4in wide, 2.8mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 150ft roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Vinyl
Shape Rectangle
Label Type Self-adhesive printer label
Type Continuous label
Label Width 4.02"
Suitable for outdoor use Y
Maximum roll diameter 5"
Technical details
Product color White
Features
Core diameter 1"
Purpose Universal
Weight & dimensions
Size (imperial) 4"
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Print technology Thermal transfer
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Vinyl
Shape Rectangle
Type Continuous label
Label Width 4.02"
Suitable for outdoor use Y
Maximum roll diameter 5"
Technical details
Product color White
Features
Core diameter 1"
Purpose Universal
Weight & dimensions
Size (imperial) 4"