Geist BRELCN102-0020/16 power distribution unit (PDU) 10 AC outlet(s) Black
Geist BRELCN102-0020/16. PDU types: Metered, Mounting: Horizontal/Vertical, Product color: Black. AC outlets quantity: 10 AC outlet(s), AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C20 coupler. Certification: UL, c-UL. Monitoring: Power. Nominal input voltage: 120-208 V, Maximum current: 20 A, AC input frequency: 50 - 60 Hz
Manufacturers: Vertiv , Geist
SKU: 5492404
Manufacturer part number: 27959
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal/Vertical
Monitoring Power
Compliance certificates RoHS
Design
Certification UL, c-UL
PDU types Metered
Technical details
Product color Black
Features
On/off switch No
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 17 x 1.72 x 1.61"
Packaging data
Package weight 32.1 oz
Ports & interfaces
AC outlets quantity 10 AC outlet(s)
AC outlet types C13 coupler
Power plug C20 coupler
Power
Maximum current 20 A
Nominal input voltage 120-208 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 10 - 45 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal/Vertical
Monitoring Power
Compliance certificates RoHS
Design
Certification UL, c-UL
PDU types Metered
Technical details
Product color Black
Features
On/off switch No
Weight & dimensions
Packaging data
Package weight 32.1 oz
Ports & interfaces
AC outlet types C13 coupler
Power plug C20 coupler
Power
Maximum current 20 A
AC input frequency 50 - 60 Hz
Operational conditions