Avery® Extra Wide EZD Reference View Binders - 1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 400 Sheet Capacity - Fastener(s): 1 x D-Ring - Pocket(s): 4, Internal - Poly - White - 1.11 lb - Recycled - Gap-free Ring, Exposed Rivet, Clear Overlay, Locking Mechanism, Non-stick, Easy Insert Spine, One Touch Ring, Stacked Pocket, Archival-safe - 1 Each
Products specifications
| Attribute name | Attribute value |
|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Color | White |
| Material | Poly |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | D-Ring |
| Number of Fasteners | 1 |
| Sheet Capacity | 400 |
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Features | Gap-free Ring |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Avery® |
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 1319 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Marketing Information | Extra-wide cover is ideal for use with top-loading sheet protectors and extra-wide index dividers. Pages stay secure yet are easy to open with One Touch EZD locking rings. Pages turn easily with Gap-Free rings. Gap-Free ring feature prevents gapping and misalignment of rings. Locking, metal EZD rings hold up to 50 percent more than same-size round rings. Pages lie flat with these back-mounted rings. 1-1/2" ring capacity holds up to approximately 400 sheets. Organize and secure your loose paper with four clear stacked pockets. Each pocket accommodates up to 20 sheets. Crystal-clear poly overlays on front, spine and back let you customize your presentation. Nonstick, archival-safe material won't lift ink or toner off printed pages. Binder has exposed rivets on the back and holds letter-size documents. Binder is made with heavy-duty poly and a sturdy chipboard core. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.11 lb |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Recycled Content | 56% |
| Sheet Standard | Letter |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Product name | Extra Wide EZD Reference View Binders |
| Product series | EZD |
| Product type | Presentation Binder |